Xpeng G9L w Europie: flagowy elektryczny SUV z produkcją w Austrii
Xpeng G9L zadebiutował w Europie na salonie w Paryżu. Sprawdź zasięg, moc, czas ładowania 10-80 proc. i cenę w Niemczech.
Xpeng G9L to odświeżona, flagowa wersja elektrycznego SUV-a chińskiej marki Xpeng. Model zaprezentowano na salonie w Paryżu, a w Europie będzie oferowany wyłącznie z napędem elektrycznym. Produkcja odbywa się w austriackiej fabryce Magna Steyr w Grazu.
Czym jest Xpeng G9L i dlaczego jego debiut w Europie jest ważny?
Xpeng G9L to największy SUV w ofercie chińskiej marki, sklasyfikowany jako pojazd klasy wyższej i przeznaczony do segmentu premium. Według Interia Motoryzacja europejski debiut odbył się w paryskim salonie. Auto Świat podkreśla, że prezentacja dotyczyła nowej wersji tego modelu. Dla rynku europejskiego to istotny krok, bo Xpeng dotąd kojarzył się głównie z mniejszymi autami na tym kontynencie.
Jakie wymiary i moc ma Xpeng G9L?
Według danych podanych przez Interia Motoryzacja samochód mierzy 512 cm długości, 200 cm szerokości i 178,8 cm wysokości. Rozstaw osi wynosi 310 cm, a promień skrętu 5,5 m, co przy tak dużym nadwoziu ma znaczenie w mieście. Liczba miejsc zależy od rynku: możliwa jest konfiguracja 6- lub 7-osobowa.
Zawieszenie i układ jezdny
Interia Motoryzacja wymienia skrętną tylną oś oraz pneumatyczne zawieszenie dwukomorowe z regulacją wysokości w zakresie 7 cm. Taki zestaw pozwala dostosować prześwit do warunków drogowych i zwiększa komfort przy dużym obciążeniu.
Napęd i osiągi
W Europie model oferowany jest wyłącznie jako elektryk. Na inne rynki trafi odmiana EREV, czyli wariant z dodatkowym źródłem energii. Najmocniejsze wersje mają dwa silniki o łącznej mocy 585 KM i momencie obrotowym 695 Nm. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje 4,9 s.
Ile przejedzie Xpeng G9L i jak szybko się ładuje?
Wersja RWD Long Range Ultra ma według producenta zasięg do 591 km w cyklu WLTP. Deklarowane zużycie energii wynosi 21,1 kWh/100 km. Interia Motoryzacja podaje, że architektura napięciowa 800 V oraz ładowanie 5C pozwalają uzupełnić energię od 10 do 80 proc. w niespełna 12 minut. Są to dane producenta, a nie wyniki niezależnych pomiarów.
Produkcja w Austrii: czwarty model marki w Europie
Oba źródła potwierdzają, że G9L będzie produkowany w Austrii przez Magna Steyr w Grazu. Auto Świat wskazuje, że to czwarty model Xpeng wytwarzany lokalnie, po G6, G9 i P7+. Pierwsza próba produkcyjna zakończyła się na początku października, a zamówienia są już przyjmowane.
Jakie wyposażenie i technologie oferuje Xpeng G9L?
Według Interia Motoryzacja przednie fotele automatycznie dopasowują podparcie, a fotel pasażera ma funkcję Zero Gravity. Fotele pierwszego i drugiego rzędu są obszyte skórą Nappa, z ogrzewaniem i wentylacją, a opcjonalnie z masażem. W wersji sześcioosobowej w drugim rzędzie montowane są dwa niezależne fotele. Auto ma lodówkę o pojemności 12,5 l, ekran 21,4 cala dla pasażerów tylnych oraz system audio z 23 głośnikami.
Producent deklaruje, że bagażnik przy złożonych sześciu siedzeniach mieści 367 l, a pod maską dostępne jest dodatkowe 65 l. Według deklaracji w aucie zmieści się siedem walizek kabinowych.
Na pokładzie pracuje system sztucznej inteligencji Turing AI, rozwijany wspólnie z robotem IRON. Wersja Ultra otrzymuje dodatkowo system NGP oraz model AI VLA 2.0. Interia Motoryzacja podaje, że europejskie wdrożenie NGP planowane jest od 2027 roku, przez aktualizacje oprogramowania, zależnie od przepisów. Prace rozwojowe trwały trzy lata, a testy objęły ponad 6,74 mln km w 26 krajach i regionach.
Cena Xpeng G9L: ile kosztuje w Niemczech i w Polsce?
Interia Motoryzacja podaje, że w Niemczech G9L kosztuje od 74 600 euro, czyli około 317 tys. zł. Cennik dla polskiego rynku nie został jeszcze ogłoszony. Auto Świat nie podaje informacji o cenie.
Najważniejsze dane w jednym miejscu
| Parametr | Dane | Źródło |
|---|---|---|
| Długość / szerokość / wysokość | 512 / 200 / 178,8 cm | Interia Motoryzacja |
| Rozstaw osi | 310 cm | Interia Motoryzacja |
| Promień skrętu | 5,5 m | Interia Motoryzacja |
| Zasięg (RWD Long Range Ultra, WLTP) | do 591 km | Interia Motoryzacja |
| Zużycie energii (deklaracja) | 21,1 kWh/100 km | Interia Motoryzacja |
| Moc / moment (najmocniejsze wersje) | 585 KM / 695 Nm | Interia Motoryzacja |
| 0-100 km/h | 4,9 s | Interia Motoryzacja |
| Ładowanie 10-80 proc. | niespełna 12 min | Interia Motoryzacja |
| Bagażnik (sześć siedzeń złożonych) | 367 l | Interia Motoryzacja |
| Cena w Niemczech | od 74 600 euro (ok. 317 tys. zł) | Interia Motoryzacja |
| Miejsce produkcji | Magna Steyr, Graz (Austria) | Auto Świat, Interia Motoryzacja |
Co to oznacza dla Ciebie?
Dla polskiego kupującego najważniejsza jest na razie niewiadoma cenowa. Niemiecka cena wyjściowa, przeliczona przez Interia Motoryzacja, daje orientacyjny punkt odniesienia, ale ostateczna kwota w Polsce zależy od decyzji importera. Warto też pamiętać, że deklarowany zasięg i zużycie energii pochodzą od producenta, więc rzeczywiste wyniki w zimie lub przy jeździe autostradowej mogą odbiegać od tych liczb. Fakt, że model powstaje w Austrii, a nie w Chinach, może z kolei ułatwić planowanie dostaw do Europy.
Na podstawie relacji: Auto Świat, Interia Motoryzacja, Elektrowoz.pl. Tekst opracowany redakcyjnie na podstawie kilku niezależnych źródeł.