Chińskie elektryki w Paryżu: nowe modele, zasięgi i terminy w Europie
Chińskie marki pokazały w Paryżu kilkanaście nowych modeli. Sprawdź zasięgi, moc, czasy ładowania i terminy premier w Europie oraz w Polsce.
Chińskie marki na salonie w Paryżu pokazały nowe elektryki, hybrydy plug-in i modele, które trafią do Europy dopiero w 2027 roku. Najważniejsze z nich łączy jedno: producenci mocno stawiają na szybkie ładowanie i duże zasięgi, a nie tylko na niskie ceny.
Ilu chińskich producentów pojawiło się w Paryżu?
Na tegorocznej wystawie zaprezentowało się dwadzieścia marek z Chin. Do tego dochodzą Deepal i Nevo, czyli marki wchodzące w skład grupy Changan. Reprezentacja z Chin była w tym roku dwukrotnie liczniejsza niż na poprzedniej edycji, co dobrze pokazuje, jak szybko rośnie znaczenie tych producentów na europejskim rynku.
Które miejskie i rodzinne modele są najciekawsze?
Chery Q – kompaktowy elektryk do miasta
Chery Q ma 4,19 m długości i napęd elektryczny o mocy 121 KM. Akumulator o pojemności 41 kWh pozwala na zasięg 400 km według starego cyklu NEDC. Auto oferuje 38 schowków oraz dwa bagażniki, co w mieście bywa bardziej przydatne niż sam zasięg.
Geely E2 – pięciomiejscowy kompakt z tyłu napędzany
Geely E2 mierzy 4,14 m i zabiera pięć osób. Bagażnik ma 375 l z tyłu oraz 70 l z przodu. Promień zawracania wynosi 4,95 m, a zasięg sięga 345 km według normy WLTP. Samochód ma napęd na tylną oś i wielowahaczowe zawieszenie z tyłu, rzadziej spotykane w tej klasie.
Omoda 4 i Omoda 5 Next
Omoda 4 o długości 4,42 m jest dostępna w wersji hybrydowej i elektrycznej. Hybryda ma 224 KM i deklarowane zużycie 5,2 l/100 km. Omoda 5 Next zyskała większy ekran centralny o przekątnej 15,6 cala (wcześniej 12,3 cala), a w wersji Premium znalazły się wentylowane fotele i elektrycznie otwierana klapa.
Jakie osiągi i zasięgi zapowiedziały BYD i Denza?
BYD Atto 8 to siedmiomiejscowy model z akumulatorem 115 kWh i zasięgiem do 653 km według WLTP (cykl mieszany). Według danych producenta ładowanie z 10 do 70 proc. zajmuje 5 minut, a do 97 proc. około 9 minut. Najmocniejsza odmiana osiąga 775 KM i rozpędza się do 100 km/h w 4,6 s.
Marka planuje także do końca 2027 roku uruchomić w Europie 3 tys. stacji Flash Charging o mocy do 1500 kW.
Denza Z to elektryk z trzema silnikami, który według producenta osiąga 1604 KM. Auto występuje w odmianach Coupé, Spider i Racing. Wersja Racing przyspiesza do 100 km/h w 1,96 s i rozpędza się do 350 km/h. Denza Bao 5 to z kolei hybryda plug-in o mocy 544 KM, z 90 km zasięgu na prądzie i 835 km łącznie według WLTP.
Kiedy nowe chińskie modele trafią do Europy?
| Model | Napęd | Kluczowe dane | Termin w Europie |
|---|---|---|---|
| Chery Q | elektryczny | 121 KM, 41 kWh, 400 km (NEDC) | nie podano |
| Geely E2 | elektryczny | 345 km (WLTP), 4,14 m | nie podano |
| Geely KO11 | plug-in hybrid | duży SUV, nazwa jeszcze nieznana | koniec 2027 |
| BYD Atto 8 | elektryczny | 775 KM, 653 km (WLTP), 115 kWh | I kwartał 2027 |
| Denza Bao 5 | plug-in hybrid | 544 KM, 835 km łącznie (WLTP) | nie podano |
| Omoda 5 Next | benzyna/hybryda | ekran 15,6 cala | I połowa 2027 (Polska) |
| Zeekr 9X | elektryczny | sześć miejsc | dostawy od stycznia 2027 |
| Lynk & Co 07 GT | plug-in hybrid | pierwsze kombi marki | premiera europejska |
Zestawienie pokazuje, że większość premier przypada na 2027 rok, a część modeli dopiero czeka na oficjalne nazwy i ceny.
Co z Lynk & Co, Zeekr i Leapmotor?
Lynk & Co zaprezentowało pierwsze kombi w swojej historii, wersję 07 GT z napędem plug-in hybrid. Zeekr 9X to sześciomiejscowy SUV, którego dostawy ruszają od stycznia 2027 roku. Leapmotor pokazał elektryczny hatchback B03 oraz flagowy model D19.
Co to oznacza dla Ciebie
Jeśli szukasz samochodu w 2027 roku, warto zwrócić uwagę na to, czy model ma dostępną wersję hybrydową lub plug-in. Modele takie jak Geely KO11 czy Denza Bao 5 mogą sprawdzić się tam, gdzie infrastruktura do szybkiego ładowania rozwija się wolniej. Osoby planujące zakup elektryka powinny natomiast porównać deklarowane zasięgi według norm WLTP i NEDC, bo wyniki z różnych cykli nie są w pełni porównywalne. Przy wyborze warto też sprawdzić, czy producent ma dostępną sieć stacji ładowania w swoim regionie, zanim podejmie decyzję.
Na podstawie: Interia Motoryzacja. Tekst opracowany redakcyjnie.