Leapmotor C10 REEV vs XPENG G6: który SUV elektryczny wybrać poniżej 45 000 euro?
Porównanie dwóch chińskich SUV-ów: hybrydę plug-in Leapmotor C10 REEV (od 36 764 euro) i w pełni elektrycznego XPENG G6 (od 43 083 euro).
Wybór między hybrydą plug-in a w pełni elektrycznym samochodem zależy od tego, jak jeździsz i co oczekujesz od pojazdu. Porównanie Leapmotor C10 REEV i XPENG G6 Standard Range pokazuje, że oba modele segmentu C mieszczą się poniżej progu 45 000 euro, ale reprezentują zupełnie inne podejście do mobilności.
Cena i dostępność — gdzie tkwi różnica
Leapmotor C10 REEV wchodzi na rynek europejski z ceną startową 36 764 euro, co czyni go znacznie bardziej przystępnym wyborem dla budżetu poniżej 40 000 euro. XPENG G6 Standard Range kosztuje od 43 083 euro — różnica 6 319 euro jest istotna dla wielu nabywców i zbliża G6 do górnej granicy budżetu.
Obie ceny podawane są jako sugerowana cena detaliczna bez uwzględnienia rabatów i promocji, które mogą się pojawić w zależności od rynku i momentu zakupu. Dla potencjalnych kupujących oznacza to, że rzeczywista cena w negocjacjach może być niższa.
Napęd i wydajność — hybryda kontra całkowita elektryfikacja
| Parametr | Leapmotor C10 REEV | XPENG G6 Standard Range |
|---|---|---|
| Typ napędu | Hybryda plug-in z range extenderem | W pełni elektryczny |
| Moc silnika/silników | ~215 KM | 252 KM |
| Akumulator | 28,4 kWh | ~68,5 kWh |
| Zasięg elektryczny | 145 km | 455 km (homologowany) |
| Rzeczywisty zasięg | — | 380–430 km |
| Prędkość maksymalna | 170 km/h | — |
| Zużycie paliwa (homologowane) | 0,4 l/100 km | — |
| Emisja CO₂ | ~10 g/km | 0 g/km |
Leapmotor C10 REEV to hybryda plug-in wyposażona w silnik benzynowy 1.5L, który wspomaga napęd elektryczny. Moc całkowita wynosi około 215 KM, a maksymalna prędkość to 170 km/h. Pojazd oferuje zasięg elektryczny 145 km na baterii 28,4 kWh, co wystarczy do codziennych dojazdów bez użycia paliwa. Gdy bateria się wyczerpie, silnik benzynowy przejmuje rolę generatora prądu — stąd nazwa range extender.
XPENG G6 Standard Range to czysty samochód elektryczny z mocą 252 KM i baterią 68,5 kWh. Jego homologowany zasięg wynosi 455 km, choć w rzeczywistych warunkach jazdy użytkownicy mogą liczyć na 380–430 km. Większa moc i pojemność akumulatora czynią G6 bardziej dynamicznym pojazdem, zwłaszcza w jeździe na dłuższe dystanse bez konieczności tankowania paliwa.
Emisja i certyfikacja ekologiczna
Oba samochody otrzymały etykietę zeroemisyjną, ale w różnym znaczeniu tego terminu. Leapmotor C10 REEV spełnia warunki do uzyskania oznaczenia DGT ZERO Emission (hiszpańska klasyfikacja dla pojazdów niskoemisyjnych), dzięki homologowanemu zużyciu paliwa na poziomie 0,4 l/100 km i emisji CO₂ około 10 g/km. To oznaczenie ma znaczenie przede wszystkim na rynkach południowoeuropejskich, gdzie wpływa na opłaty za wjazd do miast i parkowanie.
XPENG G6, jako pojazd całkowicie elektryczny, emituje zero gramów CO₂ w eksploatacji. Dla nabywców priorytetem jest czystość eksploatacyjna, G6 jest niezaprzeczalnie lepszym wyborem.
Co to oznacza dla Ciebie
Decyzja między tymi dwoma modelami powinna zależeć od twojego profilu jazdy. Jeśli większość twoich przejazdów to codzienne dojazdy do pracy lub miasta w promieniu 150 km, Leapmotor C10 REEV pozwoli ci jeździć elektrycznie przez większość czasu, a silnik benzynowy stanowi ubezpieczenie na wypadek dłuższych tras — wszystko za znacznie niższą cenę. Hybryda plug-in to rozwiązanie dla tych, którzy obawiają się „lęku zasięgu” i chcą elastyczności.
Jeśli planujesz regularne wyjazdy międzymiastowe, masz dostęp do ładowarki w domu lub w pracy, i emisja CO₂ jest dla ciebie priorytetem, XPENG G6 oferuje wyraźnie większy zasięg, wyższą moc i pełną elektryfikację. Wyższa cena rekompensuje się niższymi kosztami eksploatacji (brak paliwa, tańsze serwisy) na dłuższą metę.
„Leapmotor wygrywa pod względem elastyczności, XPENG wygrywa pod względem czystości. I nie ma jednoznacznego zwycięzcy” — jak podsumowuje to redakcja Highmotor. Oba pojazdy to solidne opcje dla kupujących szukających nowoczesnego SUV-a poniżej 45 000 euro, ale służą różnym potrzebom i preferencjom.
Na podstawie: Highmotor. Tekst opracowany redakcyjnie.